Παγκόσμια πρωταθλήτρια στο καράτε η Ελένη Χατζηλιάδου

Η Ελένη Χατζηλιάδου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο καράτε, στο παγκόσμιο πρωτάθλημα

EPA/JAVIER LOPEZ HERNANDEZ

Στην κορυφή του κόσμου, βρίσκεται εδώ και λίγες ώρες η Ελένη Χατζηλιάδου. Η Ελληνίδα καρατέκα, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, που διεξάγεται στην Μαδρίτη, καθώς στον τελικό των +68 κιλών, επικράτησε της Αγιούμι Ουεκούσα από την Ιαπωνία.

Αξίζει να σημειωθεί, ότι η Χατζηλιάδου, πήρε «ρεβάνς» από την Ασιάτισσα πρωταθλήτρια, η οποία την είχε νικήσει το 2016.

Υπενθυμίζεται, ότι τον περασμένο Ιούνιο, η Χατζηλιάδου, κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στην κατηγορία +68κ. κατά την διάρκεια των Μεσογειακών Αγώνων, που φιλοξενήθηκαν στην Ταραγόνα, καθώς ηττήθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα του τελικού από την Γαλλίδα Νάνσι Γκαρσιά με 4-3.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ
«Διαγαλαξιακή υπερδιέγερση»
Η αγωνιστική αξία και η συγκρότηση της Ελενας Χατζηλιάδου αποδίδουν διαδοχικές διεθνείς διακρίσεις. Ο προπονητής-πατέρας της, Μάξιμος, την καλεί: «Συνειδητοποίησε πόσο μεγάλη αθλήτρια είσαι».
Σε βαρύ πένθος το Ελληνικό Καράτε
Την τελευταία πνοή σε ηλικία μόλις 24 ετών, άφησε ο Γιώργος Κωστούρος. Ο Έλληνας καρατέκα, το 2013 είχε καταφέρει να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης.
«Ασημένιος» ο Γ. Τζάνος στο Μπακού
Ο αθλητής του καράτε Γιώργος Τζάνος ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, κατακτώντας το πρώτο μετάλλιο για τα ελληνικά χρώματα στους 1ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του Μπακού.
Συγκλονιστικός και διπλά «χρυσός» ο Ανδρέας Βαζαίος
Διέλυσε τα ρεκόρ, έγραψε Ιστορία και συγκλόνισε την Ευρώπη ο Ανδρέας Βαζαίος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης στη Γλασκόβη, κατακτώντας δύο χρυσά μετάλλια, αλλά και ένα χάλκινο στα 100 μ. μικτής ατομικής!
«Χρυσός» ξανά ο Ανδρέας Βαζαίος, χάλκινη η Ντουντουνάκη
Τρία συνολικά μετάλλια έχει κατακτήσει ο 25χρονος Ανδρέας Βαζαίος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25αρας πισίνας στη Γλασκόβη, ο οποίος κέρδισε το χρυσό μετάλλιο και στα 200 μ. πεταλούδα.
Χρυσό μετάλλιο με ρεκόρ Ευρώπης ο Βαζαίος
Ο Βαζαίος γίνεται ο πρώτος Έλληνας κολυμβητής που αναδεικνύεται πρωταθλητής Ευρώπης στη μικρή πισίνα. Παράλληλα, ξεπερνά τον Γιάννη Δρυμωνάκο και γίνεται ο αθλητής με τα περισσότερα μετάλλια σε Ευρωπαϊκά...