Ο «Σάρας» πλήγωσε τον Παναθηναϊκό

Ήττα για το «τριφύλλι» από τη Ζαλγκίρις | INTIME SPORTS

Τα κενά μέσα στη ρακέτα του πλήρωσε ο Παναθηναϊκός και είδε το αήττητο σερί του να σταματάει μέσα στο Κάουνας. Η Ζαλγκίρις του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήρε τη νίκη με 80-74.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν αρκετά καλά το παιχνίδι και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά δέκα πόντων, όμως η Ζαλγκίρις επέστρεψε στο ματς και το ημίχρονο έληξε με 31-33 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Ο εφιάλτης, όμως, ήρθε στην τρίτη περίοδο όπου η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έπαθε... καθίζηση με τη Ζαλγκίρις να τρέχει ένα σερί 33-14 και να προηγείται με 17 πόντους διαφορά.

Παρά το γεγονός ότι, με μπροστάρηδες του Παππά, Σίγκλετον και Ρίβερς, το «τριφύλλι» προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, η αντεπίθεση δεν ολοκληρώθηκε και μοιραία ήρθε η ήττα.

Πέντε λεπτά πριν από το φινάλε το σκορ ήταν στο 72-67, όμως ο Παναθηναϊκός αστόχησε στα κρίσιμα σουτ και το τελικό 80-74 έφερε τη Ζαλγκίρις να πανηγυρίζει.