«Κυρία» η Γιουβέντους στην Αγγλία

Μία μεγάλη ανατροπή και πρόκριση πέτυχε η Γιουβέντους κόντρα στην Τότεναμ, στο αγώνα ρεβάνς των δύο ομάδων για τους «16» του Champions League. Με ήττα πέρασε η Μάντσεστερ Σίτι.

Η «γηραιά κυρία» επικράτησε στην Αγγλία με 2-1 και, σε συνδυασμό με το 2-2 του πρώτου ματς, πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Η Τότεναμ ήταν κυρίαρχη στο πρώτο ημίχρονο, όπου κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της και να πάει στην ανάπαυλα με προβάδισμα 1-0 (σκόρερ ο Σον στο 39ο λεπτό), γεγονός που σήμαινε ότι οι Ιταλοί ήθελαν δύο τέρματα για να πάρουν αυτοί το εισιτήριο για τους «8». Θα πρέπει να σημειωθεί ότι στο διάστημα αυτό, ο διαιτητής έκλεισε τα μάτια σε καταφανέστατο πέναλτι υπέρ των φιλοξενουμένων.

Η κατάσταση άλλαξε άρδην στην επανάληψη. Η Γιουβέντους απέδειξε ότι είναι μεγάλη ομάδα και ότι μπορεί να φτάσει σε μεγάλες ανατροπές. Έτσι, μέσα σε τρίλεπτο σημείωσε δύο τέρματα (Ιγκουαΐν στο 64΄ και Ντιμπαλά στο 67'), και μπήκε αυτή στη θέση του οδηγού.

Η συνέχεια κύλησε με τους Άγγλους να πιέζουν ασφυκτικά για την ισοφάριση και τους Ιταλούς να κάνουν το αγαπημένο τους παιχνίδι (μαζική άμυνα και αντεπιθέσεις), χωρίς να αλλάζει κάτι επί της ουσίας μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Στο άλλο ματς της διοργάνωσης, η Βασιλεία επικράτησε εκτός έδρας της Μάντσεστερ Σίτι με 2-1, σε μία αναμέτρηση που ωστόσο ήταν αδιάφορη, καθώς το 4-0 των Άγγλων στο πρώτο ματς δεν άφηνε περιθώρια για εκπλήξεις.