Στο τέλος μίλησε η «βασίλισσα»

Με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε προβάδισμα πρόκρισης κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τη φάση των «16» του Champions League

Τόσο η «βασίλισσα» όσο και οι φιλοξενούμενοι πρόσφεραν σπουδαίο θέαμα στους φίλους του ποδοσφαίρου που βρέθηκαν στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου», με τους γηπεδούχους να κερδίζουν σε αποτελεσματικότητα, επικρατώντας τελικά με σκορ 3-1

Οι Γάλλοι είχαν τον έλεγχο του ματς στο μεγαλύτερο διάστημα, προηγήθηκαν στο σκορ (Ραμπιό στο 33ο λεπτό), δημιούργησαν ευκαιρίες για να αλώσουν την έδρα της Ρεάλ, ωστόσο ήταν φλύαροι και απρόσεκτοι στην τελική τους προσπάθεια, ενώ είχαν και σε κακή μέρα τον Νεϊμάρ.

Απέναντί τους, οι Ισπανοί του Ζινεντίν Ζιντάν προσπάθησαν να κλείσουν τους χώρους στους αντιπάλους τους (όχι πάντα με επιτυχία) και να χτυπήσουν στην επίθεση, κάθε φορά που θα τους δινόταν η ευκαιρία, καταφέρνοντας αρχικά να ισοφαρίσουν το σκορ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (Ρονάλντο, με πέναλτι, στο 45ο λεπτό).

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν κυρίως παθητικό ρόλο, με εξαίρεση τα τελευταία λεπτά, όταν οι αλλαγές του Ζιντάν (κυρίως ο Μπέιλ και ο Ασένσιο) έδωσαν νέα πνοή στη βασίλισσα που βρήκε τις λύσεις (Ρονάλντο στο 83ο λεπτό και Μαρτσέλο στο 86ο) για να πάρει μία πολύ σημαντική νίκη.

Ρεάλ Μαδρίτης - Παρί Σεν Ζερμέν ΑP Photo

Σε κάθε περίπτωση, ο αγώνας ρεβάνς του Παρισιού αναμένεται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον, καθώς η Παρί καλείται να αποδείξει ότι είναι έτοιμη (και ικανή) για μία μεγάλη πρόκριση.

Στο άλλο ματς που διεξήχθη την Τετάρτη, η Λίβερπουλ πέρασε επιβλητικά από το Πόρτο, διασύροντας την τοπική ομάδα με 5-0