Ο Παναθηναϊκός λύγισε τη «βασίλισσα»

Σπουδαία νίκη με 82-80 απέναντι στην πολύ δυνατή Ρεάλ Μαδρίτης σημείωσε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής στην Euroleague.

Χάρη σε αυτή τη νίκη, ο Παναθηναϊκός έφτασε στις 6 νίκες, τη στιγμή που η «βασίλισσα» έχει φετινό ρεκόρ 5-4 (νίκες - ήττες).

Κάθε άλλο παρά εύκολα έφτασε ο Παναθηναϊκός στη νίκη, καθώς η Ρεάλ είχε προβάδισμα 16 πόντων στα μέσα του παιχνιδιού. Ωστόσο οι «πράσινοι» με δυνατή άμυνα και μεγάλα σουτ στην επίθεση, κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και να μπει προηγούμενος στα τελευταία λεπτά.

Το φινάλε κρίθηκε από τις εύστοχες βολές του Γκιστ και το άστοχο τρίποντο του Τόμπκινς στην εκπνοή του αγώνα.

Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός δέχθηκε 54 πόντους στο α' ημίχρονο και μόλις 26 στο δεύτερο. Πολύ μεγάλο ματς από τον Κέι Σι Ρίβερς, με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 40-54, 64-69, 82-80

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον 10, Ρίβερς 20, Παππάς 9, Ντένμον, Γκιστ 15, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 1, Λοτζέσκι 8, Καλάθης 12, Αντετοκούνμπο.

Ρεάλ: Κοζέρ 7, Ραντλ 3, Φερνάντεθ 9, Ντόντσιτς 19, Ματσιούλις, Ρέγες 12, Καμπάτσο 7, Γιούστα 4, Κάρολ, Ταβάρες 7, Τόμπκινς 12.