Με τριάρες συνέχισαν Παναθηναϊκός και Ξάνθη

Το «4 στα 4» έκανε ο Παναθηναϊκός στο πρωτάθλημα της Super League, έχοντας μόνο νίκες μέχρι στιγμής στη φετινή διοργάνωση. Θύμα του αυτή τη φορά ο Λεβαδειακός, τον οποίο υπέταξε με 3-0 στο ΟΑΚΑ, ανεβαίνοντας στους 6 βαθμούς και την 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα (οι «πράσινοι» ξεκίνησαν το πρωτάθλημα με -6 βαθμούς).

Ο Καμπέτσης με κοντινή προβολή έβαλε από νωρίς τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ (στο 5ο λεπτό), με τους γηπεδούχους να κλειδώνουν το ματς πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τέρμα του Χατζηθεοδωρίδη.

Στις καθυστερήσεις του ματς, ο Γιόχανσον έβαλε το «κερασάκι» στην άνετη επικράτηση του Παναθηναϊκού, για το τελικό 3-0.

Ανάλογη εικόνα και στην Ξάνθη, με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα δύο τερμάτων πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, χάρη σε ισάριθμα τέρματα του Γέντρισεκ (στο 28ο και το 40ο λεπτό).

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο η Ξάνθη έφτασε κι σε έναν τρίτο τέρμα με τον Κοβάσεβιτς στο 87ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.