Με άμυνα από... μπετόν, στους «32» του Europa

ΑΕΚ - Αούστρια ΑP Photo

Ελληνική συμμετοχή στην κλήρωση της Δευτέρας για το Europa League, καθώς η ΑΕΚ απέσπασε «λευκή» ισοπαλία (0-0) στη Βιέννη από την τοπική Αούστρια και πήρε -αήττητη- την πρόκριση για τους «32» της διοργάνωσης, τερματίζοντας στη δεύτερη θέση του 4ου ομίλου, πίσω από την ιταλική Μίλαν.

Σημειώνεται ότι αυτή είναι η πρώτη πρόκριση της ΑΕΚ στους «32» του Europa, έπειτα από δέκα χρόνια.

Η ΑΕΚ έπαιζε για δύο αποτελέσματα (νίκη ή ισοπαλία), απέναντι στην Αούστρια που ήθελε μόνο τη νίκη για να κλέψει αυτή το εισιτήριο της πρόκρισης.

Η Ένωση είχε ως κύριο όπλο την αποτελεσματική της άμυνα και δεν είναι υπερβολή να πει κανείς ότι ουσιαστικά δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου από τους γηπεδούχους: ακόμα κι όταν εκείνοι επιχείρησαν να πιέσουν την ελληνική ομάδα για να διεκδικήσουν ένα πολύτιμο για αυτούς τέρμα.

ΑΕΚ - Αούστρια EUROKINISSI

Στο πρώτο ημίχρονο η Αούστρια έδειχνε μουδιασμένη κι ανήμπορη για κάτι καλό, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να κυριαρχήσει, να ελέγξει τον ρυθμό του ματς και μάλιστα, να δημιουργήσει δύο καλές ευκαιρίες για να σκοράρει (με τον Γαλανόπουλο στο 5ο λεπτό και τον Αραούχο στο 15ο).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι και μπροστά σε περίπου 23 χιλιάδες θεατές, ανέβασαν ρυθμό, η ΑΕΚ οπισθοχώρησε, όμως η Αούστρια δεν κατάφερε να γίνει απειλητική, με μοναδική, ίσως εξαίρεση την κεφαλιά του Πιρές έπειτα από επιπόλαιο διώξιμο της μπάλας από τον Τσιντώτα.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Βρετανού Κρεγκ Πόουσον. Με κίτρινη κάρτα τιμωρήθηκαν οι Αλχασάν, Βράνιες και Μπακάκης.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Ριέκα επικράτησε της Μίλαν με 2-0. Η βαθμολογία του ομίλου: