Κατέρρευσε στο τέλος ο Παναθηναϊκός

Δεν άντεξε να ακολουθήσει τον ρυθμό της Μπαρτσελόνα | INTIME SPORTS

Ένα μεγάλο αποτέλεσμα διεκδικούσε για περίπου 35 λεπτά ο Παναθηναϊκός μέσα στη Βαρκελώνη, όμως η κατάρρευση στο τελευταίο δεκάλεπτο έφερε την ήττα (79-68) από τη Μπαρτσελόνα και τον στόχο της οκτάδας να «θολώνει».

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο μπήκε δυναμικά στο ματς και κατάφερε να ελέγξει τη ρακέτα, μην αφήνοντας τη Μπαρτσελόνα να χτυπήσει με τους ψηλούς της. Οι Καταλανοί απάντησαν στο 0 – 6 με ένα 10 – 0 και με τον Ερτέλ πρωταγωνιστή πήραν το προβάδισμα. Το «τριφύλλι» έσφιξε την άμυνά του και δεν άφησε τους γηπεδούχους να πάρουν διαφορά.

Το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε τους πράσινους πίσω με τέσσερις πόντους, όμως η Μπαρτσελόνα πάτησε γκάζι και με απανωτά λέι απ έφθασε στο 23 – 14. Ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό με τους Καλάθη, Λεκαβίτσιους και Παπαπέτρου και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και να κλείσει το ημίχρονο με έναν μόλις πόντο πίσω στο σκορ (37 – 36).

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να παίξουν ακόμη πιο σκληρή άμυνα και πήραν μία διαφορά τριών πόντων, όμως κάπου εκεί χάθηκε η συγκέντρωση και οι Καταλανοί βρήκαν εύκολα τρίποντα, έκαναν ένα 12 – 0 και έφθασαν τη διαφορά στο +11 (53-42).

Οι πράσινοι επέστρεψαν και πάλι στο παιχνίδι και το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε το σκορ στο 56 – 52.

Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο μπήκαν συγκεντρωμένη στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού, ισοφάρισαν σε 56 – 56 και έδειξαν ότι έχουν όλα τα φόντα για να πάρουν τη νίκη μέσα στην Βαρκελώνη. Όπως στο τελευταίο πεντάλεπτο οι επιλογές στην επίθεση ήταν καταστροφικές, η Μπαρτσελόνα πάτησε γκάζι και έφθασε στο +10 (75-65) δύο λεπτά πριν το τέλος.  Σε εκείνο το σημείο φάνηκε ότι οι γηπεδούχοι κλειδώνουν τη νίκη και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 79 – 68.

Δεκάλεπτα: 17-13, 37-36, 56-52, 79-68