Γύρισε από την κόλαση αλλά δεν μπήκε στον παράδεισο

ΑΕΚ - Ριέκα EUROKINISSI

Η ΑΕΚ επέστρεψε από το εις βάρος της 2-0, όμως δεν κατάφερε να νικήσει τη Ριέκα (τελικό αποτέλεσμα 2-2) και τώρα ετοιμάζεται να ταξιδέψει για τον «τελικό» της Βιέννης κόντρα στην Αούστρια, όπου θα κριθεί η πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League.

Στο παιχνίδι του ΟΑΚΑ, ο «δικέφαλος» είχε δύο αγωνιστικά πρόσωπα.

Πιο συγκεκριμένα, η Ένωση είχε ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, με τον Μανόλο Χιμένεθ να στήνει λανθασμένα την ομάδα του, κάνοντάς την σάκο του μποξ για τους φιλοξενούμενους. Στο ίδιο διάστημα, οι Κροάτες έκαναν ό,τι ήθελαν: είχαν δύο γκολ (με τον Γκόργκον στο 8΄ και στο 26΄), δύο δοκάρια, ένα τετ-α-τετ και άλλες ευκαιρίες για να καθαρίσουν το παιχνίδι με συνοπτικές διαδικασίες.

Συνειδητοποιώντας την κατάσταση, ο Χιμένεθ έβαλε στο παιχνίδι τον Λιβάγια (θυσιάζοντας τον Γκάλο) στο 30ο λεπτό, πέρασε τον Μπακάκη ως δεξί μπακ και άλλαξε το σχήμα, προκειμένου η ΑΕΚ να επιστρέψει στο παιχνίδι.

Στη δύση του πρώτου ημιχρόνου και κόντρα στη ροή του ματς, η Ένωση βρήκε γκολ με προβολή του Αραούχο: ένα πολύτιμο τέρμα που άλλαξε την ψυχολογία των παικτών της Ένωσης και μοιραία, την εικόνα του παιχνιδιού στο δεύτερο ημίχρονο.

ΑΕΚ EUROKINISSI

Έτσι, η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη, απέκτησε η ίδια την κατοχή της μπάλας κι έφτασε γρήγορα στην ισοφάριση με τον Χριστοδουλόπουλο στο 55ο λεπτό. Συνέχισε να πιέζει, έβαλε κι άλλο γκολ (με τον Αραούχο) που ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ και προσπάθησε να ανατρέψει πλήρως την κατάσταση.

Ωστόσο, όσο περνούσε ο χρόνος, τα πόδια των παικτών της ΑΕΚ βάραιναν, με αποτέλεσμα παρά την επιθυμία και την υπεροχή τους να μη φτάσουν στο τρίτο γκολ, αν κι ο Αραούχο έχασε την ευκαιρία του παιχνιδιού στο 89ο λεπτό (το σουτ που επιχείρησε από το ύψος της μικρής περιοχής σταμάτησε στο δοκάρι του Πρσκάλο).

Στο άλλο παιχνίδι του Δ' ομίλου η Μίλαν συνέτριψε με 5-1 την Αούστρια, αν κι η τελευταία προηγήθηκε στο σκορ.

Πλέον, η ΑΕΚ θέλει θετικό αποτέλεσμα στην Αυστρία (νίκη ή ισοπαλία), καθώς σε περίπτωση ήττας αποχαιρετά την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.