Απομακρύνεται το πλεονέκτημα έδρας για τον Παναθηναϊκό

Νέα ήττα γνώρισε ο Παναθηναϊκός στην Euroleague. Αυτή τη φορά, αγωνιζόμενος στη Μαδρίτη κόντρα στη Ρεάλ, η οποία πήρε τη νίκη με 92-75, σε ματς για την 25η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Πλέον, οι πράσινοι έχουν ρεκόρ 14-11 (νίκες - ήττες), βρίσκονται στην 6η θέση και βλέπουν την 4άδα (που ενέχει το πλεονέκτημα έδρας) να απομακρύνεται.

Στο ματς της Μαδρίτης, o Παναθηναϊκός δεν πτοήθηκε από το γρήγορο 8-0 της Ρεάλ στην έναρξη του αγώνα και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος με 20-19.

Χέρι-χέρι πήγαν οι δύο ομάδες μέχρι το ημίχρονο, ωστόσο ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων (που εκμεταλλεύτηκαν τον τραυματισμό του Καλάθη στο δεύτερο δεκάλεπτο) άλλαξε τις ισορροπίες στο τρίτο δεκάλεπτο.

Η ελληνική ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει στο τελευταίο μέρος, όμως η Ρεάλ είχε βρει ρυθμό επιθετικά, φτάνοντας τελικά σε μία ευρεία νίκη.

Ο Τζέιμς οδήγησε επιθετικά τον Παναθηναϊκό που στερήθηκε των υπηρεσιών του τραυματία Παππά

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 38-37, 64-55, 92-75

Ρεάλ: Κοζέρ 26, Ραντλ 3, Ράντολφ 4, Φερνάντεθ 7, Ρέγες 7, Καμπάτσο 15, Αγιόν 8, Κάρολ 2, Ταβάρες 14, Τόμπκινς, Τέιλορ 6.

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον 5, Ρίβερς 12, Τζέιμς 23, Πέιν 5, Ντένμον 11, Γκιστ 6, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 3, Λοτζέσκι, Καλάθης 10, Αντετοκούνμπο.