Άλωσε το Σαν Σίρο η Άρσεναλ

Μίλαν - Άρσεναλ ΑP Photo

Με το ένα πόδι στους «8» του Europa League, βρίσκεται η Άρσεναλ έπειτα από την επιβλητική της νίκη με 2-0 στο Σαν Σίρο, κόντρα στη γηπεδούχο Μίλαν

Η αγγλική ομάδα κατάφερε να προηγηθεί νωρίς στο σκορ (με τον Μχιταριάν στο 15ο λεπτό) - ένα γκολ που άλλαξε τις ισορροπίες υπέρ της Άρσεναλ. Απόρροια της υπεροχής των Άγγλων στο πρώτο ημίχρονο, ήταν ένα δεύτερο τέρμα που πέτυχε ο Ράμσεϊ στο 45ο λεπτό.

Στην επανάληψη, η Άρσεναλ προσπάθησε περισσότερο να διατηρήσει το προβάδισμα των δύο τερμάτων παρά να κυνηγήσει ένα τρίτο γκολ, ενώ οι Ιταλοί προσπάθησαν αλλά δεν μπόρεσαν κάνουν κάτι ουσιαστικό για να μειώσουν το σκορ.

Μίλαν: Ντοναρούμα, Καλάμπρια (78' Καλάμπρια), Μπονούτσι, Ρομανιόλι, Ροδρίγες, Μπίλια, Κεσί, Μποναβεντούρα, Τσαλχάνογλου (63' Κάλινιτς), Σούσο, Κουτρόνε (69' Αντρέ Σίλβα).

Άρσεναλ: Οσπίνα, Τσέιμπερς (85' Ελνένι), Κοσιελνί, Μουστάφι, Κολάσινατς (62' Μέιτλαντ-Νάιλς), Τσάκα, Ράμσεϊ, Γουίλσιρ, Μχιταριάν, Οζίλ (80' Χόλντινγκ), Γουέλμπεκ.

Στα άλλα παιχνίδια της διοργάνωσης, Λιόν και Σάλτσμπουργκ πέτυχαν σημαντικές εκτός έδρας νίκες, ενώ η ομάδα που απέκλεισε την ΑΕΚ, Ντιναμό Κιέβου, απέσπασε ισοπαλία από τη Λάτσιο στην Ιταλία.